YAZAR HAKKINDA


ASLIHAN KORUYAN SABANCI

Yüksek öğrenimini Amerika Birleşik Devletleri Texas A&M Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. İtalya SDA Bocconi Üniversitesi’nden ve New York Cornell Üniversitesi “Johnson Business School of Management”dan İşletme Master’ı (MBA) dereceleri aldı.

Aslıhan Sabancı Cornell Üniversitesi’nin “Financial Management”, “Master Certificate of Hospitality Management”, ”Essentials of Foodservice Management”, “Plant Based Nutrition” programlarını tamamladı.

Dünya mutfaklarından oluşan uygulamalı gastronomi eğitim programlarına katıldı.

1991 yılında Türkiye’yi Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda temsil etti ve Miss World Dünya 6. Güzeli ve Avrupa Güzellik Kraliçesi (5th runner up Miss World and European Queen of Beauty) ünvanlarını aldı.

Aslıhan Sabancı kariyerine 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Johnson & Johnson Family of Companies, Medical Devices and Diagnostics bölümünde başladı. Johnson & Johnson Ethicon, Inc. ve Ethicon Endo-Surgery, Inc. şirketlerinde New York, New Jersey, Cinncinnati ve İstanbul’da çeşitli yönetim pozisyonlarında görev yaptı.

2012 yılında, Akdeniz ve Ege mutfağından oluşan “Glütensiz Gurme Lezzetler – Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Altın Öneriler” yemek kitabı ile Paris’te düzenlenen 17. World Gourmand Cookbook Awards’da “Dünyanın En İyi Sağlık ve Beslenme Kitabı” ödülünün sahibi oldu.

2016 senesinde “Evinizde Sağlık ve Güzellik, Doğal Tarifler-Öneriler” kitabı ile Çin’de düzenlenen 21. World Gourmand Cookbook Awards’da Yaşam Tarzı, Beden ve Ruh Sağlığı Kategorisinde “Dünyanın En İyi Diyet Kitabı” ödülünün sahibi oldu.

2017 senesinde “Çocuklar İçin Gurme Lezzetler – Bebeklikten Yetişkinliğe Sağlıklı ve Doğal Yaşam Tarzı” kitabı ile Çin’de düzenlenen World Gourmand Cookbook Awards’da “Dünyanın En İyi Akdeniz Yemekleri Kitabı” ödülünün sahibi oldu.

Aslıhan Sabancı, Sedes Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup, evli ve üç çocuk annesidir.